logotype

Zo sveta

Freescle Cup 2013 Paríž- STU BA Majstri Európy

Freescale Cup (Paríž, 27. 3. 2013) Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zvíťazili v Európskom kole prestížnej technickej súťaži Freescale Cup a postupujú medzi 10 najlepších tímov na svetové finále. Poslucháči bakalárskeho štúdia Marek Lászlo, Norbert Gál a Róbert Nehánszki vytvorili algoritmus, ktorým dokázali poraziť tímy z celej Európy.


Finalova jazda 1. pokus - mapovanie drahy


Finalova jazda 2. pokus - full speed


Fotografie z Freescale Cup

Viac sa dozviete na Robotika

ISTROBOT 2012

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave privítala v sobotu, 21. apríla 2012 desiatky konštruktérov zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Poľska na tradičnej medzinárodnej súťaži mobilných robotov Istrobot 2012. Táto súťaž patrí k najväčšej slovenskej robotickej udalosti roka. Prihlásilo sa celkovo 112 robotov, čo je podstatne viac ako v minulom roku.


Stopár-linefollower

Istrobot 2012 Tradične najúspešnejšia kategória „stopár-linefollower“ mala veľmi početné zastúpenie. Súťažiaci prihlásili 43 robotov od jednoduchších konštrukcií z Lega až po celkom zaujimavé koncepty. Aj keď táto kategória patrí k tým jednoduchším, je stále vidieť, že závodníci ju podceňujú a softvérové kúzlenie si nechávajú na poslednú chviľu. Najlepší čas si nakoniec vybojoval robot Lenčo Andreja Lenčucha z FIIT STU Bratislava.Myš v bludisku

Istrobot 2012 V kategórii Myš v bludisku to bolo o trochu lepšie ako po minulé roky. Aj keď sa prihlasilo iba 19 robotov, kvalita konštrukcií sa o kúsok zvýšila. Jednoznačne bola aj lepšia úroveň softvéru. Začína sa používať aj optimalizácia trate v bludisku. Je pravdepodobné, že niektorí z následujúcich ročníkov bude tvrdší a myš, využívajúca pravidlo ľavej alebo pravej strany, sa do cieľa nedostane. Video víťazného robota Stuart z Poľska.V sklade kečupu

Nová kategória „V sklade kečupu“, ktorá bola vypísaná namiesto tradičnej „robot sumo“ ma milo prekvapila. Robot sumo som ja osobne nikdy nemal moc v láske, ale divácky to bolo veľmi zaujímavé. Nová súťažná disciplína je pomerne náročná na algoritmizáciu. Bolo potrebné navrhnúť a zostrojiť autonómny mobilný robot, ktorý dokáže správne usporiadať konzervy s paradajkovým pretlakom v sklade. Súťaží vždy dvojica robotov. Úlohou je dopraviť čo najviac kečupu na svoju domácu čiaru. A čo diváci? Myslim, že to malo pozitívny ohlas. Až tri roboty získali rovnaký maximálny počet bodov 9. Preto sa porota rozhodla udeliť tri ceny za víťazstvo v tejto kategórii.


Autodráha

Tento rok sa objavila ešte jedna nová kategória, ktorá pochádza z PR aktivity spoločnosti Freescale. Jazdilo sa na klasickej plastovej autodráhe. Úlohou bolo postaviť auto, ktoré zajazdí 10+10 kôl najrýchlejšie a to samostatne. Myslím, že tu je priestor aj pre RC modelárov, ktorí majú skúsenosti zo slot cars a zároveň by si radi vyskúšali svoje programátorské zručnosti. Víťazom tejto kategórie sa stal Lukáš Hrečko z FEI STU.


Voľná jazda

Istrobot 2012 Veľmi zaujimavé konštrukcie bolo možné vidiet v kategórii voľná jazda. PocketBot2 má rozmer zápaľkovej škatuľky a aj napriek svojmu rozmeru má výkonný procesor Xmega, množstvo senzorov a bluetooth. Jednoznačne pre mňa najprepracovanejšia konštrukcia a autorovi sa hlboko klaniam. PocketBot2 od Ondřej Staňeka bol pre mňa najväčšie prekvapenie 12. ročníka. http://www.ostan.cz/PocketBot2/

Ďaľšou pre mňa zaujímavou konštrukciou bol robot Spirit Junior, ktorý už na pohľad vyzeral veľmi profesionálne. Vysoká priechodnosť terénom a senzorika ho stavia do pozície favorita na sútažiach typu ROBOTOUR. Keď chlapci napíšu softvér tak dobrý ako je konštrukcia, bude MoonRabbit vážnym konkurentom. http://moonrabbit.eu/

V kategorii voľná jazda si prvé miesto nakoniec odniesol Ján Bačík a Viktor Šlapák za projekt bezpilotnej helikoptéry. Cenu poroty získal Marek Lászlo s projektom HubMotor. Aj keď sa nejedná o kompletného robota, je to určite základ budúcich robotických platforiem a daľší krok k modulárnym robotickým systémom.


Celkovo 12. ročník hodnotím pozitívne a prajem všetkým zúčastneným veľa štastia v budúcom ročníku a verím, že nás bude o čosi viac.

Text: Robert Lászlo (c)2012 Foto: (c)Andrej Lenčucha z 11.ročníku a (c)Ondřej Staňek
Neprešlo jazykovou korekciou.
Výsledková listina na www.robotika.sk
STV video archiv

The Freescale Cup, Praha - 3.4.2012

TFC Praha 2012

ČVUT v Prahe hostila 3. apríla 2012 podujatie The Freescale Cup EMEA 2012. Na podujatí sa zúčastnili aj 3 tímy zo Slovenskej STU, ktoré postúpili z univerzitného kola. Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 200 študentov zo Slovenska, Čiech, Francúzska, Nemecka, Ruska a ďalších krajín.


Slovensko prezentovali 3 tímy z STU:

Team T-1

  • Norbert Gál
  • Gabriel Hencze

Pure Drive

  • Dominik Mäsiar
  • Lukáš Minářík
  • Ján Koscelanský

Team 3,14

  • Andrej Bendžo
  • Marek Lászlo

Kvalifikácia

Po kvalifikácii postúpilo z 34 tímov iba 13. Naštastie tímu T-1 zo Slovenska sa to podarilo. Na druhý deň sa po diskusii a pripomienkách zo strany súťažiacich podarilo organizátorov presvedčiť a poskytli druhú šancu v podobe 2. kvalifikačného kola. Stalo sa neuveriteľné a ďalšie dva tímy zo Slovenska: Pure Drive a Team 3,14 skončili na prvých dvoch miestach. Do finále tak postupujú všetky tri.


Finálové jazdy

Po finálových jazdách sa podarilo tímu 3,14 skončiť so stratou iba niekoľkých milisekúnd na druhom mieste. Ďalší tím T-1 skončil na švrtom mieste. Bohužial tím Pure Drive mal smolu a kvôli neznámej poruche skončilo ich auto mimo dráhu.

Gratulujeme našim tímom a ďakujeme za krásne reprezentovanie!

Zdroj: Robotika.sk

Projekt On Road dráhy RC Racing Slovakia

Projekt on road drahy RcRacingSlovakiaPre tých ktorý sa tejto udalosti tešia som sa rozhodol Vám ukázať zatiaľ nezverejnené dokumenty a projektovú dokumentáciu našej, vašej krytej On Road dráhy v Bratislave. Výstavba celého komplexu sa už začala. Ako ste už boli informovaný skôr na sieti FB a hlavne stránkach komunity RC Racing Slovakia, v prvej etape bude vo výstavbe krytá dráha ako aj príslušenstvo pre komfortné prevádzkovanie tejto dráhy. Každý z Vás si tam dúfam nájde to čo mu najviac vyhovuje, lebo ako sa vraví veľa ľudí veľa chuti.


Rozmery dráhy sú 23 x10 metrov. Narastajúci záujem o túto dráhu rozprúdil debaty o tom aké mierky sa budú na tejto dráhe jazdiť. Odpoveď je jednoduchá. Mierka ktorú si vy pretekáry, budúci členovia klubového zoskupenia RC Racing Slovakia, začínajúci ale aj hobby jazdci vyberiete. Nikomu nebudeme nasilu podsúvať kategórie mierky ani nič iné. Svoje názory môžete vyjadriť v diskusii pod článkom.

Podľa mňa a pokiaľ sa mýlim tak ma prosím opravte. Takáto dráha o týchto rozmeroch, s možnosťou jazdenia, trénovania nepretržite a komplexným vybavením nie je možno v okruhu 500km v okolí Bratislavy. Samozrejme nepočítam dráhy, ktoré sú postavené príležitostne na preteky. V úmysle bolo na tejto dráhe prevádzkovať jazdenie v mierkach 1:18, 1:24, 1:28. Kvôli diskusii a nápadom, ktoré vznikli som zaradil k týmto mierkam aj mierku 1:12. Tí, čo ste auta v tejto mierke videli jazdiť na pretekoch sa určíte so mnou zhodnete na tom, že tieto monoposty pri osadení výkonnou elektronikou sú ozaj riadené a veľa krát aj neriadené strely na dráhe. Vôbec nevylučujem Váš nápad zaradiť aj túto mierku medzi mierky, ktoré sa budú jazdiť na dráhe, ale určíte tam bude musieť prísť k nejakému výkonnostnému obmedzeniu. Nakoľko ja osobne nemám rád žiadne obmedzenia nechávam túto debatu tiež na Vás. Ako sa dohodne väčšina tak sa bude jazdiť. 

Súčasťou tohto článku je tiež téma vo fóre: Dráhy - N​​ávrh dr​​áhy pre mierku 1:18, 1:24, 1:28 On-Road. V tejto téme si môžete vyskúšať navrhnúť túto dráhu. Keď sa pozbiera od vás väčšie množstvo návrhov na túto dráhu, bude vytvorená anketa a dráha, ktorá bude mať u vás najväčší ohlas bude postavená. Samozrejme, že táto dráha nebude mať ten istý tvar a obtiažnosť stále. Plánujeme túto dráhu minimálne raz ročne prestavať alebo inovovať.

Čo sa týka dokumentácie, ktorú vám zverejňujeme. Ide o finálny projekt, ktorý je už vo výstavbe. Máte tam prízemie, 1nadzemné podlažie a tiež administratívnu časť 2. nadzemné podlažie.


Situácia a rozloženie na pozemku

Projekt prízemie

Projekt 1 npProjekt 2 np


Pokiaľ by sa niekomu z Vás tieto informácie zdali nedostačujúce alebo nekompletné, je tu možnosť sa k danej otázke dotazovať priamo vo fóre v príslušnej téme alebo v diskusii pod článkom.

Majstrom ČR je košičan Zdenko Kunák

Zdenko Kunák

Cez víkend 15. – 17.apríla 2011 sa konalo v Rtyni v Podkrkonoší MČR v kategórii Onroad 1:10 Electric Track. 

Zúčastnil sa ho aj košický jazdec jazdiaci za český klub LestrModels.

Dominoval v kategóriách Modified a Stock 17,5, v ktorých získal titul Majstra Českej Republiky.

Gratulujeme.

Reportáže a fotografie si pozrite na RC Magazine.cz