logotype

Správy

Freescle Cup 2013 Paríž- STU BA Majstri Európy

Freescale Cup (Paríž, 27. 3. 2013) Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zvíťazili v Európskom kole prestížnej technickej súťaži Freescale Cup a postupujú medzi 10 najlepších tímov na svetové finále. Poslucháči bakalárskeho štúdia Marek Lászlo, Norbert Gál a Róbert Nehánszki vytvorili algoritmus, ktorým dokázali poraziť tímy z celej Európy.


Finalova jazda 1. pokus - mapovanie drahy


Finalova jazda 2. pokus - full speed


Fotografie z Freescale Cup

Viac sa dozviete na Robotika

WarmUp Buggy Vrakuňa - ZRUŠENÝ

Dudy

Ahojte, pre nízky záujem sa WarmUp Buggy Vrakuňa nebude konať.

Ak má niekto záujem trénovať počas štvrtka, piatka a soboty môže prísť. trať bude prístupná.

Ľuboš Dudák

Pozvánka na brigádu u Dudyho

Ľubos Dudák

Pozývam všetkých "dobrovolníkov" na brigádu. Uskutoční sa už túto sobotu 9.júna 2012.

Budeme upravovať dráhu a okolie dráhy.

Ľuboš Dudák - XXL Bratislava


Pravidlá pre MSR 1:10 ETC

ZMOSZväz modelárov Slovenska pripravil na pravidlá pre seriál pretekov Majstrovstiev Slovenskej republiky 2012 modelov ETC 1:10. Pravidlá si môžete stiahnúť vo formáte pdf v prílohe článku.

ISTROBOT 2012

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave privítala v sobotu, 21. apríla 2012 desiatky konštruktérov zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Poľska na tradičnej medzinárodnej súťaži mobilných robotov Istrobot 2012. Táto súťaž patrí k najväčšej slovenskej robotickej udalosti roka. Prihlásilo sa celkovo 112 robotov, čo je podstatne viac ako v minulom roku.


Stopár-linefollower

Istrobot 2012 Tradične najúspešnejšia kategória „stopár-linefollower“ mala veľmi početné zastúpenie. Súťažiaci prihlásili 43 robotov od jednoduchších konštrukcií z Lega až po celkom zaujimavé koncepty. Aj keď táto kategória patrí k tým jednoduchším, je stále vidieť, že závodníci ju podceňujú a softvérové kúzlenie si nechávajú na poslednú chviľu. Najlepší čas si nakoniec vybojoval robot Lenčo Andreja Lenčucha z FIIT STU Bratislava.Myš v bludisku

Istrobot 2012 V kategórii Myš v bludisku to bolo o trochu lepšie ako po minulé roky. Aj keď sa prihlasilo iba 19 robotov, kvalita konštrukcií sa o kúsok zvýšila. Jednoznačne bola aj lepšia úroveň softvéru. Začína sa používať aj optimalizácia trate v bludisku. Je pravdepodobné, že niektorí z následujúcich ročníkov bude tvrdší a myš, využívajúca pravidlo ľavej alebo pravej strany, sa do cieľa nedostane. Video víťazného robota Stuart z Poľska.V sklade kečupu

Nová kategória „V sklade kečupu“, ktorá bola vypísaná namiesto tradičnej „robot sumo“ ma milo prekvapila. Robot sumo som ja osobne nikdy nemal moc v láske, ale divácky to bolo veľmi zaujímavé. Nová súťažná disciplína je pomerne náročná na algoritmizáciu. Bolo potrebné navrhnúť a zostrojiť autonómny mobilný robot, ktorý dokáže správne usporiadať konzervy s paradajkovým pretlakom v sklade. Súťaží vždy dvojica robotov. Úlohou je dopraviť čo najviac kečupu na svoju domácu čiaru. A čo diváci? Myslim, že to malo pozitívny ohlas. Až tri roboty získali rovnaký maximálny počet bodov 9. Preto sa porota rozhodla udeliť tri ceny za víťazstvo v tejto kategórii.


Autodráha

Tento rok sa objavila ešte jedna nová kategória, ktorá pochádza z PR aktivity spoločnosti Freescale. Jazdilo sa na klasickej plastovej autodráhe. Úlohou bolo postaviť auto, ktoré zajazdí 10+10 kôl najrýchlejšie a to samostatne. Myslím, že tu je priestor aj pre RC modelárov, ktorí majú skúsenosti zo slot cars a zároveň by si radi vyskúšali svoje programátorské zručnosti. Víťazom tejto kategórie sa stal Lukáš Hrečko z FEI STU.


Voľná jazda

Istrobot 2012 Veľmi zaujimavé konštrukcie bolo možné vidiet v kategórii voľná jazda. PocketBot2 má rozmer zápaľkovej škatuľky a aj napriek svojmu rozmeru má výkonný procesor Xmega, množstvo senzorov a bluetooth. Jednoznačne pre mňa najprepracovanejšia konštrukcia a autorovi sa hlboko klaniam. PocketBot2 od Ondřej Staňeka bol pre mňa najväčšie prekvapenie 12. ročníka. http://www.ostan.cz/PocketBot2/

Ďaľšou pre mňa zaujímavou konštrukciou bol robot Spirit Junior, ktorý už na pohľad vyzeral veľmi profesionálne. Vysoká priechodnosť terénom a senzorika ho stavia do pozície favorita na sútažiach typu ROBOTOUR. Keď chlapci napíšu softvér tak dobrý ako je konštrukcia, bude MoonRabbit vážnym konkurentom. http://moonrabbit.eu/

V kategorii voľná jazda si prvé miesto nakoniec odniesol Ján Bačík a Viktor Šlapák za projekt bezpilotnej helikoptéry. Cenu poroty získal Marek Lászlo s projektom HubMotor. Aj keď sa nejedná o kompletného robota, je to určite základ budúcich robotických platforiem a daľší krok k modulárnym robotickým systémom.


Celkovo 12. ročník hodnotím pozitívne a prajem všetkým zúčastneným veľa štastia v budúcom ročníku a verím, že nás bude o čosi viac.

Text: Robert Lászlo (c)2012 Foto: (c)Andrej Lenčucha z 11.ročníku a (c)Ondřej Staňek
Neprešlo jazykovou korekciou.
Výsledková listina na www.robotika.sk
STV video archiv

RC racing Slovakia

Portál Rc Racing Slovakia je slovenská komunitná sieť, ktorá spája všetkých nadšencov, kluby a jazdcov RC Hobby nielen na Slovensku.

RCArena.sk

RCArena je verejná skupina ľudí, ktorí majú ako svoju záľubu závodné a rekreačné jazdenie RC modelov a RC automobilov v mierkach 1:12,1:18,1:24,1:28.

 

hcracing.sk

HC racing je verejná skupina ľudí, ktorí sa venúju mierkam large scale.

 

2017  RC racing Slovakia   Templaty by globbers